Η αισθητική σαν επάγγελμα έχει ως σκοπό την επιμελημένη εμφάνιση του ατόμου, τη διατήρηση, τη βελτίωση της ομορφιάς και υγείας προσώπου και σώματος. Η απόφοιτος αισθητικής τέχνης:
• Περιποιείται τους πελάτες στο ινστιτούτο αισθητικής, σε έναν κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο, με ξεχωριστές καμπίνες (προσώπου, σώματος, μακιγιάζ) με σύγχρονα μηχανήματα και ειδικά καλλυντικά σκευάσματα. Οι βασικές εργασίες της είναι: • πριν από κάθε ενέργειά της εξετάζει προσεκτικά το δέρμα του πελάτη, παίρνει το ιστορικό του, και αφού διαγνώσει τον τύπο δέρματος επιλέγει τον τρόπο περιποίησης του.

ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΑΙΣΘΗΤΙΚΟΥ

Η Αισθητικός θα πρέπει να είναι: • ευχάριστη, ευγενική, υπομονετική, κοινωνική, εχέμυθη, φιλική. • να ενημερώνεται συνεχώς και να παρακολουθεί συνεχώς την εξέλιξη της τεχνολογίας και της επιστήμης.

Η ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Κατά τη διάρκεια των σπουδών μέσα από ένα κύκλο μαθημάτων θεωρητικού και εργαστηριακού περιεχομένου, με τις γνώσεις και τις δεξιότητες που αποκτά, είναι σε θέση να: • Κάνει απλές αισθητικές πράξεις (απλό καθαρισμό προσώπου, προσωρινή αποτρίχωση προσώπου – σώματος, απολέπιση, διαφορετικά είδη μάλαξης προσώπου – σώματος) • Εφαρμόζει ειδικές περιποιήσεις προσώπου – σώματος • Τοποθετεί και χειρίζεται μηχανήματα αισθητικής • Κάνει μακιγιάζ προσώπου – σώματος (πρωινό, απογευματινό, βραδινό, νύφης, θεάτρου , τηλεόρασης, κινηματογράφου , special effects, face- body painting) • Εφαρμόζει περιποιήσεις άκρων, Μανικιούρ (απλό, ημιμόνιμο), πεντικιούρ και τεχνικές ονυχοπλαστικής.

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ

Στα Α.Ε.Ι, Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε, Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, Σχολές Αστυφυλάκων, και Σχολές Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού με ειδικές εισαγωγικές εξετάσεις.